top of page

Eve Dönüş - Homecoming

Modernist Edebiyatın Yüzyılı Etkinlik Dizisi / Sergi

KAIROS
03.04.-15.04.2023

Modernist Edebiyatın Yüzyılı etkinlik dizisi, Modernizmin en temel eserlerini Türkçeye kazandıran çevirmenleri, kendi yazma deneyimleriyle Modernist edebiyat mirasını koruyan ve kutlayan yazarları, bu mirastan ilham alan çağdaş sanatçıları ve bu yüzyıllık yolculuğun hem alımlayıcıları hem katılımcıları olan çağdaşımız okuyucuları bir araya getirerek Modernist edebiyatı yeniden okuma ve anlama pratiği yaratmayı amaçlıyor.

Bu etkinlik dizisi kapsamında, açık çağrı usulu ile belirlenen sanatçıların katılımıyla online olarak gerçekleşecek atölyede Virginia Woolf, James Joyce ve T. S. Eliot’un yapıtları üzerinden okumalar ve paylaşımlar yapılması, atölye sürecinden alınan esinle sanatçılar tarafından çağdaş sanat alanında üretilecek olan yapıtlar 03.04.-15.04.2023 tarihleri arasında KAIROS’ta Eve Dönüş başlığıyla sergilenerek izleyiciyle buluşuyor!

▪ “Kaçtığını sanıyorsun ama dönüp geleceğin yer kendi benliğin. Gittiğin en uzak yolun sonu hep eve dönüşün.” / James Joyce, Ulysses - Sayfa 331 - Kafka Kitap, çev: Fuat Sevimay

IMG_1630.jpg

AN UND AB WESENHEIT 2023

In welche Räume begeben wir uns und wie beanspruchen wir diese? Wie existieren wir mit, in und durch die Räume um uns herum? Raumkonzepte sind durch Vorstellungen von Zugehörigkeit und Geschlechtlichkeit geprägt. Unser Verständnis von Raum kann vom Begegnungsraum über den Stadtraum bis hin zum Raum als Idee reichen. Vier Künstlerinnen des ATELIERFRANKFURT experimentieren in Malerei, Fotografie und Performance mit den Grenzen von Anonymität und Heimat, An- und Abwesenheit, Beziehungen und deren Wechselwirkung mit unserer Raumwahrnehmung.

Screenshot 2023-03-12 at 23.58.08.png

SHOWS

Screenshot 2021-05-20 at 13.41.21.png

EVENT FOR THE BIRTHDAY OF JOSEPH BEUYS FOR THE 100TH !


Artists tell what Beuys has to do with them and their work, videos are shown, their works discussed with the audience. Exhibition organizers and contemporary witnesses report in interviews about their encounters with the person Beuys and his work.

Ausstellungsraum EULENGASSE

bottom of page